Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић изјавио је данас у Вукосавцима код Лопара да се 20. фебруар обиљежава као дан када се догодио стравичан злочин на том подручју у Другом свјетском рату.
„Тада је то било сједиште Штаба Другог мајевичког партизанског одреда када су четници мучки напали овај штаб који је, до тада, имао некакав вид сарадње са штабом и четничком командом овдје, јер су још били у раној фази отпора против фашизма“, рекао је Ђокић.
Он је, на обиљежавању 74 године од страдања чланова Штаба Првог мајевичког народноослободилачког партизанског одреда током Другог свјетског рата, рекао да се нико није надао да би, на тако подмукао начин, могао да буде извршен издајнички напад.
Ђокић је навео да је циљ таквог напада био да се обезглави НОР и отпор који се почео овдје развијати окупљајући се око партизанских јединица.
„Народ овог краја је схватио да је партизански покрет напредан покрет који ће обезбиједити да се, након што се проведе и заврши револуција и сломи фашистички отпор, изгради потпуно ново друштво на темељима и на потпуно новим принципима, те да се реформише тадашња југословенска заједница, што се и догодило“, рекао је Ђокић новинарима у Вукосавцима.
Он је додао да се у Вукосавцима сваке године људи окупљају да се тај злочин не би заборавио.
„Овдје се сваке године окупљамо да дамо допринос нашој неугаслој потреби да обиљежавамо сваки догађај везан за храбру борбу НОР-а и људи ових крајева те да покажемо солидарност са онима који су се жртвовали и борили, дали животе и уткали их у слободу свога народа“, рекао је Ђокић.
Ово је, додао је Ђокић, и начин да се глас дигне против сваке врсте силе и неправде, као и против сваког облика издајништва. „Овдје је била практично на дјелу издаја, тиме што је четнички одред напао мајевичке партизанске снаге“, додао је Ђокић.
У Спомен-парку испред спомен-обиљежја погинулим борцима и цивилима НОР-а окупио се велики број грађана, породица, комшија, потомака славних бораца који су за ослобађање својих огњишта дали животе.
У Вукосавцима је 20. фебруара 1942. године погинуло 30 чланова штаба и бораца одреда, међу којим је народни херој Иван Марковић-Ирац и комесар штаба Фадил Јахић-Шпанац.
Мајевички народноослободилачки партизански одред формиран је почетком августа 1941. године на планини Мајевици и тада је имао око 20 бораца. До краја августа нарастао је на двије чете – мајевичку и бијељинску.
FEB